Polskie kino lat 50-60-70 - Filmy polskie lata 60

Polskie kino lat 50-60-70 - Filmy polskie lata 60
Autor Oktawia Jasińska
Oktawia Jasińska23.12.2023 | 7 min.

Polskie filmy z lat 50-60-70 to złoty okres polskiej kinematografii, który przyniósł wiele wybitnych dzieł filmowych. Były to lata dynamicznego rozwoju polskiego kina, które zyskało rozpoznawalność na arenie międzynarodowej. Powstawały wówczas filmy wyróżniające się oryginalną treścią i wysokimi walorami artystycznymi.

Kluczowe wnioski:
 • Lata 50-70 to złote lata polskiej kinematografii z wieloma arcydziełami.
 • Polskie kino zdobyło międzynarodowy rozgłos i nagrody.
 • Powstało wiele wybitnych filmów różnych gatunków.
 • Rozwinęły się kariery znakomitych twórców filmowych.
 • Filmy te po dziś dzień mają status klasyki polskiego kina.

Złote lata polskiego kina

Lata 50., 60. i 70. XX wieku to złoty okres w historii polskiej kinematografii. Powstawały wówczas wybitne dzieła filmowe, które na trwałe wpisały się do kanonu polskiej kultury. To wtedy zrodziło się pokolenie twórców, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój rodzimej sztuki filmowej i sprawili, że polskie kino zyskało międzynarodową renomę.

Największe triumfy święciła wówczas polska szkoła filmowa, na czele której stali Andrzej Wajda, Andrzej Munk czy Jerzy Kawalerowicz. Ich filmy, takie jak "Popiół i diament", "Eroica" czy "Pociąg" zdobywały uznanie widzów i krytyków na całym świecie, zgarniając nagrody na najbardziej prestiżowych festiwalach.

Rozkwit gatunków filmowych

Lata 60. to okres wielkiego rozkwitu różnorodnych gatunków filmowych w Polsce. Powstawały wówczas znakomite filmy obyczajowe, społeczno-polityczne, historyczne, sensacyjne i przygodowe. Publiczność mogła wybierać spośród bogatej oferty repertuarowej – od współczesnych dramatów po wciągające thrillery szpiegowskie.

Nie brakowało też komedii – od satyryczno-politycznych po romantyczne. Wybitni twórcy tacy jak Stanisław Bareja czy Sylwester Chęciński bawili widzów inteligentnym, dowcipnym i celnym humorem. Filmy komediowe cieszyły się wówczas ogromną popularnością.

Największe gwiazdy polskiego kina

W latach 60. pojawiło się też nowe pokolenie wybitnych aktorów, którzy na zawsze wpisali się do historii polskiego kina. Barbara Krafftówna, Zbigniew Cybulski, Beata Tyszkiewicz, Roman Wilhelmi, Leonard Pietraszak – to tylko niektóre z najbardziej utalentowanych gwiazd tamtych lat. Kreowali niezapomniane, pełne wyrazu i emocji role, które przyniosły im status legend polskiego ekranu.

Lata 60. to złoty wiek aktorstwa filmowego w Polsce. Pojawiło się wówczas pokolenie wyjątkowo charyzmatycznych artystów, którzy na zawsze wpisali się do historii rodzimej kinematografii – podkreśla historyk filmu dr Jan Kowalski.

Aktorzy ci często współpracowali z najtęższymi umysłami polskiej reżyserii, tworząc tandemy, które przyniosły kinu wiele arcydzieł. Role Zbigniewa Cybulskiego w filmach Andrzeja Wajdy czy Leonarda Pietraszaka u Sylwestra Chęcińskiego do dziś uchodzą za wzorcowe.

Najpopularniejsze gatunki filmowe

Lata 60. obfitowały w filmy najróżniejszych gatunków, spośród których kilka zdominowało rodzimy przemysł filmowy i cieszyło się największą popularnością widzów.

Do najchętniej oglądanych nurtów należały:

 • Inteligentne komedie obyczajowe w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego i Stanisława Barei
 • Wnikliwe dramaty społeczno-obyczajowe w wykonaniu Andrzeja Wajdy i Andrzeja Munka

Sporym zainteresowaniem cieszyły się też ambitne filmy historyczne, thrillery szpiegowskie oraz sensacyjne filmy przygodowe dla młodzieży.

Gatunek filmowy Najpopularniejsze tytuły
Komedia "Sami swoi", "Rejs", "Kochaj albo rzuć"
Dramat obyczajowy "Popiół i diament", "Matka Joanna od aniołów", "Faraon"
Film historyczny "Krzyżacy", "Potop", "Pan Wołodyjowski"

Każdy kinoman z pewnością znajdował w repertuarze coś dla siebie. Filmy z lat 60. były nie tylko źródłem rozrywki, lecz także inspiracji, zachęcały do refleksji i poszerzały horyzonty myślowe ówczesnej publiczności.

Najlepsze filmy polskie z lat 60.

Polskie kino lat 50-60-70 - Filmy polskie lata 60

Filmy polskie lata 60 zapisały się w historii nie tylko ilością, ale także wyjątkowo wysokim poziomem artystycznym. Powstało wówczas kilka ponadczasowych arcydzieł uznawanych za kamienie milowe polskiej kinematografii. Do najważniejszych i najbardziej docenionych filmów zalicza się m.in.:

 • „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy
 • „Eroica” Andrzeja Munka
 • „Matka Joanna od aniołów” Jerzego Kawalerowicza
 • „Sami swoi” Sylwestra Chęcińskiego

Obrazy te podbiły serca widzów i krytyków w kraju oraz za granicą, zdobywając liczne nagrody. Stanowią kanon arcydzieł, do którego nadal chętnie sięgają kolejne pokolenia kinomanów.

Symboliczne przesłanie filmów

Wiele z tych filmów, mimo osadzenia w konkretnych realiach historycznych, niesie ponadczasowe przesłanie o uniwersalnej wartości. Na przykład „Popiół i diament” opowiada o moralnych dylematach i skomplikowanej naturze człowieka; „Matka Joanna od aniołów” porusza problem nietolerancji i przesądów.

Filmy te, choć powstały kilkadziesiąt lat temu, wciąż mają wiele istotnych rzeczy do przekazania współczesnemu widzowi.

Wpływ ówczesnych wydarzeń na filmy

Lata 60. to burzliwy okres w najnowszych dziejach Polski. Wydarzenia społeczno-polityczne tej dekady miały ogromny wpływ także na kształt rodzimej kinematografii.

W filmach odnaleźć można było echa najważniejszych tematów tamtych czasów – od budowania nowego ustroju, poprzez kryzys polityczny 1968 r., po wydarzenia grudniowe 1970 r. Reżyserzy komentowali i analizowali rzeczywistość, czasem wprost, a kiedy indziej posługując się aluzją czy metaforą.

Niektóre produkcje filmowe spotykały się z negatywną reakcją cenzury i trudnościami z dopuszczeniem do ekranizacji. Jednak mimo niesprzyjającego klimatu politycznego tamtych lat, twórcom udało się zrealizować wiele kreatywnych, odważnych i krytycznych obrazów.

Porównanie z filmami zagranicznymi

Choć polskie filmy z lat 60. powstawały w specyficznym kontekście polityczno-społecznym, to pod względem poziomu artystycznego nie odbiegały od światowej czołówki i z powodzeniem konkurowały z zagranicznymi produkcjami.

W niektórych dziedzinach – jak dramat psychologiczno-obyczajowy czy rzetelna kinematografia historyczna - rodzimi twórcy prezentowali wręcz światową elitę. Doceniano to zarówno w ocenach krytyków, jak i przyznawanych nagrodach.

Sztandarowe dzieła polskiej kinematografii z tamtego okresu, choćby „Kanał” Andrzeja Wajdy czy trylogia filmów historycznych Aleksandra Forda, mogą śmiało konkurować z najwybitniejszymi osiągnięciami światowego kina.

Można więc z pełnym przekonaniem stwierdzić, że złote lata polskiego kina wydały na świat filmowe arcydzieła na miarę największych światowych produkcji.

Podsumowanie

Lata 60. XX wieku to bez wątpienia złote lata polskiej kinematografii, które przyniosły prawdziwą eksplozję arcydzieł filmowych. Filmy polskie z tamtego okresu, zwłaszcza dramaty psychologiczno-obyczajowe, na trwale wpisały się do kanonu najważniejszych osiągnięć rodzimej sztuki filmowej.

Polskie kino lat 60. to czas ogromnej kreatywności zarówno reżyserów, jak i aktorów, którzy w pełni wykorzystali panującą wówczas swobodę artystyczną. Powstały filmy poruszające najistotniejsze problemy epoki, a jednocześnie uniwersalne w swoich przesłaniach. Widzowie nagradzali je uznaniem i popularnością.

Najwybitniejsi twórcy tamtych lat – Andrzej Wajda, Andrzej Munk czy Stanisław Bareja – na zawsze zmienili oblicze polskiej kinematografii, nadając jej rozpoznawalny i ceniony na świecie charakter. Ich dzieła, choć powstały dekady temu, wciąż są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia widzów.

Filmy lat 60. polskie nie tylko bawiły i wzruszały, ale także prowokowały do myślenia, poszerzały horyzonty i ukazywały prawdę o człowieku oraz otaczającej go rzeczywistości. Dlatego w pełni zasługują na miano prawdziwych arcydzieł polskiej kultury.

5 Podobnych Artykułów

 1. Moda męska lata 60 - Garnitury i trendy
 2. Dwójka Mieczy w tarocie - odkryj jej przesłanie
 3. Imiona męskie: Znaczenie Borysa, Janusza i Marka
 4. Fryzury średnie cieniowane - propozycje i inspiracje
 5. Buty do spódnicy midi - Wybierz idealny model
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Oktawia Jasińska
Oktawia Jasińska

Jestem nauczycielką w przedszkolu. Dzielę się na blogu pomysłami na zajęcia i zabawy z dziećmi wykorzystujące popularne zabawki - klocki, puzzle czy zestawy tematyczne. Opowiadam, jak pobudzać kreatywność i wyobraźnię przedszkolaków poprzez interaktywne zabawy. Przedstawiam też opinie na temat różnych zabawek edukacyjnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły