Piosenki z pokazów mody lat 80 - Muzyka do pokazu mody, Piosenki z pokazów mody lat 90

Piosenki z pokazów mody lat 80 - Muzyka do pokazu mody, Piosenki z pokazów mody lat 90
Autor Oktawia Jasińska
Oktawia Jasińska23.12.2023 | 9 min.

Piosenki z pokazów mody lat 80 to kultowe utwory, które idealnie oddają charakterystyczny styl i klimatem tamtych czasów. Te wpadające w ucho melodie i rytmiczne brzmienia przenoszą nas do barwnej, pełnej przepychu dekady lat 80. XX wieku. Gdy ich słuchamy, niemal widzimy przed oczami kolorowe, błyszczące stylizacje prezentowane na wybiegach przez top modelki. Te piosenki są nieodłącznym elementem pokazów mody nawiązujących do mody lat 80.

Kluczowe wnioski:
 • Piosenki idealnie oddają klimat i styl lat 80.
 • Są nieodłącznym elementem pokazów mody nawiązujących do tamtych czasów.
 • Przenoszą słuchaczy do barwnej i pełnej przepychu dekady.
 • Przywołują wspomnienia top modeli i stylizacji z wybiegów.
 • Ich wpadające w ucho brzmienie pozwala poczuć klimat epoki.

Najpopularniejsze utwory z pokazów mody lat 80

Lata 80. ubiegłego wieku to ikoniczna dekada, która do dziś inspiruje świat mody. Barwne, błyszczące stylizacje z tamtych czasów wciąż zachwycają i przyciągają uwagę. Nic więc dziwnego, że co jakiś czas organizowane są pokazy mody nawiązujące właśnie do lat 80. I oczywiście zawsze towarzyszy im odpowiednio dobrana muzyka.

Jakie zatem są najpopularniejsze utwory, które najczęściej pojawiają się podczas pokazów mody inspirowanych stylistyką lat 80? Na pierwszym miejscu zdecydowanie musi znaleźć się przebój „Girls Just Want to Have Fun” Cyndi Lauper. Ten wpadający w ucho, radosny hit idealnie oddaje ducha tamtych czasów i emanuje pozytywną energią.

Kolejna kultowa piosenka z tamtej dekady, która świetnie komponuje się z modą to „Like a Virgin” Madonny. Utwór ten stał się swego rodzaju hymnem mody lat 80. - ekstrawaganckiej, prowokacyjnej i bardzo kobiecej.

Nie sposób nie wymienić również „Glorii” Laury Branigan. Ten wpadający w ucho, dynamiczny hit rozgrzewa publiczność i idealnie buduje atmosferę pokazów mody inspirowanych klimatycznymi latami 80.

Inne popularne piosenki

Oprócz wyżej wymienionych utworów, na pokazach mody często można usłyszeć również takie hity lat 80., jak: „Maniac” Michaela Sembello, „Flashdance” Irene Cara, „Fame” czy „Physical” Olivii Newton-John. Są to piosenki niemal kultowe, które natychmiast przenoszą słuchaczy do barwnej, jarzącej się neonami atmosfery lat 80.

Niemal każdy z tych utworów posiada charakterystyczne, chwytliwe brzmienie oraz wpadającą w ucho melodię. Dlatego też idealnie pasują do pokazów mody inspirowanych stylem sprzed kilkudziesięciu lat.

Kultowe piosenki z wybiegów lat 80

Lata 80. to czas niezwykłych przemian w świecie mody. To właśnie w tamtym okresie narodził się prawdziwy kult top modelek, które z młodych dziewcząt zamieniły się w rozpoznawalne na całym świecie celebrytki.

Największą ikoną mody tamtych czasów była oczywiście Naomi Campbell. Jej pokazy zawsze przyciągały tłumy, a każda stylizacja stawała się obiektem westchnień. Nic więc dziwnego, że piosenki towarzyszące występom Naomi na wybiegu do dziś pozostają kultowe.

Największym hitem i zarazem najbardziej kultową piosenką z pokazów mody z udziałem Naomi Campbell był z pewnością utwór „Freedom! '90” George'a Michaela. Ten wyrazisty, dynamiczny hit doskonale komponował się z wyjątkową osobowością modelki.

Inną legendarną top modelką, która podbiła wybiegi i serca fanów mody w latach 80., była Claudia Schiffer. Jej pokazy równie cieszyły się wielką popularnością, a towarzysząca im muzyka na stałe zapisała się w historii mody.

Jednym z najbardziej kultowych utworów puszczanych podczas występów Claudii Schiffer była piosenka „Goldeneye” zespołu Tina Turner. Ten niezwykle chwytliwy, dynamiczny hit idealnie podkreślał jej osobowość - z jednej strony kobiecą i kuszącą, a z drugiej silną i pewną siebie.

Muzyka pasująca do stylu lat 80

Styl lat 80. był wyjątkowo barwny i eklektyczny. Ścierały się w nim ze sobą przeróżne wpływy - od glam rocka, przez nową falę, aż do popu i new romantic. Stąd też muzyka stanowiąca świetną ilustrację mody tamtego okresu również musi być odpowiednio zróżnicowana.

Jakie zatem cechy powinna mieć muzyka idealnie pasująca do klimatu pokazów mody inspirowanych stylem lat 80? Przede wszystkim powinny to być utwory dynamiczne, rytmiczne, wpadające w ucho. Teksty natomiast często poruszają tematykę miłości, przyjaźni, pozytywnego nastawienia do życia.

Cechy muzyki pasującej do stylu lat 80
- dynamiczne brzmienie
- chwytliwa melodia
- podkreślająca kobiecość
- radosna, beztroska

Bardzo często w piosenkach z tamtego okresu pojawiają się mocne, pulsujące linie basu i perkusyjne brzmienia. Wokale z kolei są zazwyczaj mocne, wyraziste, często z nutką prowokacji.

Te wszystkie cechy sprawiają, że muzyka z lat 80. świetnie oddaje charakter i klimat pokazów mody nawiązujących do stylistyki tamtych czasów. Dlatego puszczanie tych kultowych utworów jest nieodłącznym elementem tego typu wydarzeń.

Przykłady odpowiednich utworów

Konkretnymi przykładami piosenek, które idealnie pasują do stylu lat 80. i stanowią świetną oprawę muzyczną pokazów mody z tamtego okresu są m.in.:

 • „Girls on Film” zespołu Duran Duran
 • „Our Lips Are Sealed” The Go-Go’s
 • „She Bop” Cyndi Lauper
 • „Let’s Dance” David Bowie
 • „Every Breath You Take” The Police

Są to utwory dynamiczne, rytmiczne, z wpadającymi w ucho melodiami, które doskonale oddają klimat pokazów mody inspirowanych stylistyką epoki.

Utwory wprowadzające w klimat dekady

Piosenki z pokazów mody lat 80 - Muzyka do pokazu mody, Piosenki z pokazów mody lat 90

Niewątpliwie jedną z najważniejszych funkcji muzyki towarzyszącej pokazom mody jest wprowadzenie widzów w odpowiedni nastrój i klimat prezentowanych stylizacji. Dotyczy to również pokazów inspirowanych modą z konkretnych dekad, np. barwnych, przepełnionych luksusem lat 80.

Jakie cechy powinny zatem mieć utwory, które wprowadzą publiczność w klimat minionej epoki? Przede wszystkim muszą to być piosenki rozpoznawalne, które natychmiast kojarzą się z tamtym okresem. Niezwykle istotne jest również tempo i charakterystyczne brzmienie.

Idealnie nadają się do tego dynamiczne, taneczne kawałki z mocną perkusją i pulsującą linią basu. Wokale powinny być chwytliwe i wpadające w ucho. Całość zaś musi emanować pozytywną energią, beztroską i optymizmem.

Wszystko to sprawi, że słuchacze niemal natychmiast poczują się przeniesieni do kolorowego, pełnego przepychu świata mody z lat 80. Poczują ducha epoki i będą gotowi na obcowanie z najmodniejszymi stylizacjami sprzed kilkudziesięciu lat.

Przykładowe utwory

Konkretnymi przykładami hitów, które świetnie wprowadzają w klimat lat 80. i idealnie nadają się na początek pokazów mody inspirowanych tamtym okresem są:

 • „Wake Me Up Before You Go-Go” Wham!
 • „Walking On Sunshine” Katrina & The Waves
 • „I'm So Excited” The Pointer Sisters
 • „Safety Dance” Men Without Hats
 • „Everybody Wants To Rule The World” Tears For Fears

Są to dynamiczne, chwytliwe utwory, które już od pierwszych nut przenoszą słuchaczy do świata mody pełnego blasku i kolorów.

Piosenki podkreślające mody lat 80

Nie ulega wątpliwości, że muzyka jest nieodłącznym elementem każdego pokazu mody. Stanowi swoistą oprawę wizualnej uczty, jaką są prezentacje kolekcji odzieży na wybiegu. Jednak w przypadku pokazów inspirowanych konkretną dekadą jej rola jest jeszcze większa.

Odpowiednio dobrane utwory potrafią bowiem nie tylko uwydatnić charakterystyczne cechy mody danej epoki, ale i spotęgować jej wyjątkowość. Dlatego w trakcie pokazów nawiązujących do stylu lat 80. tak istotny jest właściwy dobór piosenek. Jakie cechy powinny mieć?

Po pierwsze, muszą to być rozpoznawalne, kultowe utwory, które kojarzą się z tamtym okresem. Ich charakterystyczne brzmienie od razu nasuwa skojarzenia ze stylem lat 80.

Równie ważna jest taneczność i dynamika tych piosenek. Mocny rytm i pulsująca linia basu podkreślają dynamiczny styl tamtych czasów.

Istotny jest także prowokacyjny, pełen kobiecości wokal. Wspaniale koresponduje on bowiem z odważną, wyzywającą modą lat 80. - pełną blasku, kolorów i seksapilu.

Wszystko to sprawia, że tego typu utwory stanowią doskonałe tło dla pokazów mody inspirowanych stylem lat 80. Podkreślają i uwypuklają charakterystyczne cechy tamtejszej stylistyki.

Podsumowanie

Muzyka odgrywa kluczową rolę podczas pokazów mody inspirowanych stylem dawnych epok. W przypadku pokazów nawiązujących do barwnych i przepełnionych luksusem lat 80., dobór odpowiednich utworów jest szczególnie istotny. Powinny to być dynamiczne, rozpoznawalne hity z tamtych czasów. Ich zadaniem jest nie tylko wprowadzenie widzów w klimat minionej dekady, ale też podkreślenie charakterystycznych cech mody lat 80.

Artykuł przybliża najpopularniejsze piosenki, które najczęściej towarzyszą tego typu pokazom mody. Wymienione są największe przeboje, takie jak „Girls Just Want to Have Fun” czy „Like a Virgin”, które stały się swoistym symbolem epoki. Ponadto omówione zostały cechy, jakie powinna mieć muzyka idealnie komponująca się ze stylem lat 80. oraz przykłady konkretnych utworów spełniających te wymagania.

Tekst zawiera również ciekawostki na temat najsłynniejszych top modelek tamtych czasów - Naomi Campbell i Claudii Schiffer. Przybliżone zostały kultowe piosenki towarzyszące ich pokazom, które na zawsze zapisały się w historii mody.

Lektura artykułu pozwoli czytelnikom lepiej zrozumieć, jak istotną rolę odgrywa muzyka w pokazach mody inspirowanych stylem konkretnych dekad. Poznają oni kultowe utwory, bez których trudno wyobrazić sobie pokazy nawiązujące do klimatu lat 80. XX wieku.

5 Podobnych Artykułów

 1. Moda męska lata 60 - Garnitury i trendy
 2. Dwójka Mieczy w tarocie - odkryj jej przesłanie
 3. Imiona męskie: Znaczenie Borysa, Janusza i Marka
 4. Fryzury średnie cieniowane - propozycje i inspiracje
 5. Buty do spódnicy midi - Wybierz idealny model
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Oktawia Jasińska
Oktawia Jasińska

Jestem nauczycielką w przedszkolu. Dzielę się na blogu pomysłami na zajęcia i zabawy z dziećmi wykorzystujące popularne zabawki - klocki, puzzle czy zestawy tematyczne. Opowiadam, jak pobudzać kreatywność i wyobraźnię przedszkolaków poprzez interaktywne zabawy. Przedstawiam też opinie na temat różnych zabawek edukacyjnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły