Zegarek James Bond - Sprawdź modele Bonda

Zegarek James Bond - Sprawdź modele Bonda
Autor Oktawia Jasińska
Oktawia Jasińska23.12.2023 | 7 min.

Zegarek James Bond to kultowy dodatek nieodłącznie kojarzący się z agentem 007. W filmach o przygodach Jamesa Bonda zegarki odgrywały istotną rolę, niejednokrotnie ratując mu życie. Kultowe modele zegarków, które agent nosił na nadgarstku, na stałe wpisały się do kanonu popkultury i marzeń wielu fanów.

Kluczowe wnioski:
  • Zegarki Bonda cechują się ponadczasowym stylem i najwyższą jakością.
  • Niektóre modele osiągają zawrotne ceny na aukcjach dla kolekcjonerów.
  • Zegarki pełniły istotne funkcje fabularne, ratując agentowi życie.
  • Firmy zegarków chętnie nawiązują do filmów o Bondzie.
  • Zegarek Bonda to świetny prezent dla fana lub kolekcjonera.

Zegarki Jamesa Bonda z filmów

Zegarki od zawsze odgrywały istotną rolę w filmach o Jamesie Bondzie. Kultowy agent Jej Królewskiej Mości, który powołany jest do ochrony bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii i walki ze światowym terroryzmem, używał ich nie tylko jako eleganckich dodatków do swoich stylowych garniturów.

Zegarki Bonda wielokrotnie ratowały mu życie i pomagały w misjach szpiegowskich. Dzięki swoim specjalnym funkcjom i bajkowej wręcz wytrzymałości, pozwalały agentowi 007 wykaraskać się z opresji. Towarzyszyły też Bondowi jako elegancki dodatek, podkreślający jego klasę, styl i pewność siebie.

W historii kina z nadgarstka Jamesa Bonda zeszło wiele kultowych zegarków Bond zegarek. I choć sam Bond zmieniał się wraz z aktorami wcielającymi się w tę rolę, jego wierność do markowych czasomierzy pozostała niezachwiana.

Rolex, Omega, Seiko - ulubione marki agenta

Najczęściej na nadgarstku Bonda widywaliśmy zegarki takich marek jak Rolex, Breitling, Omega czy Seiko. Każda z nich ma bogatą historię współpracy z serią filmów o Jamesie Bondzie.

Rolex to klasyka gatunku - solidny, elegancki i drogi zegarek, kojarzący się z bogactwem i stylem. Breitling z kolei słynie z precyzji, wpisując się w wizerunek Bonda jako agenta perfekcyjnie opanowującego swoje rzemiosło. Omega to z kolei marka, która najdłużej kojarzy się z serią o Bondzie, wyposażając go w szereg specjalnych gadżetów.

Kultowe modele noszone przez agenta

Które zegarki noszone przez Jamesa Bonda zapisały się najbardziej w historii? Zdecydowanie kultowy już status uzyskał Bond zegarek Omega Seamaster z filmu "GoldenEye". To właśnie na jego cyferblacie umieszczono ładunek wybuchowy, który w kluczowym momencie bardzo przydał się Bondowi.

Do kanonu serii przeszedł też Breitling Top Time noszony przez agenta w "Licencji na zabijanie". Chwilę później Bond "pożyczał" sobie równie kultowy Rolex Submariner od jednego ze złoczyńców. To właśnie dzięki niemu udało mu się uciec z pułapki, jaka zastawili na niego wrogowie.

Zegarek Film
Omega Seamaster GoldenEye
Breitling Top Time Licencja na zabijanie
Rolex Submariner Licencja na zabijanie

Te trzy modele to absolutna czołówka najbardziej kultowych zegarków Bonda zegarek, które na zawsze wpisały się do historii filmu i popkultury. Ale na przestrzeni ponad 20 filmów o przygodach agenta 007, takich pamiętnych modeli było znacznie więcej.

Zegarki z serii o agencie 007

Ogółem James Bond nosił na ekranie kilkanaście różnych modeli zegarków. Oprócz klasycznych marek jak Rolex, Omega czy Breitling, sięgał też po Seiko, TAG Heuer czy nawet zapomniany już dzisiaj Gruen.

Niektóre zegarki pełniły głównie funkcję eleganckiego dodatku do stroju agenta. Inne zaś wyposażone były w szereg bajecznych gadżetów, które wielokrotnie ratowały Bondowi życie i pomagały pokonać wrogów.

Te ostatnie modele budzą zresztą największe emocje nie tylko wśród fanów przygód agenta 007, ale też wśród pasjonatów zegarków. Dlatego zostały one opisane nieco szerzej w dalszej części artykułu.

Zegarki Bonda - ciekawostki i historia

Zegarek James Bond - Sprawdź modele Bonda

Jak wspomniano, wiele modeli zegarków noszonych przez Jamesa Bonda w filmach, wyposażonych było w szereg specjalnych funkcji. Dla przykładu zegarek Bond zegarek Seiko TV Watch z filmu "Szpieg, który mnie kochał" pozwalał agentowi... oglądać telewizję!

Brzmi banalnie i zabawnie? W filmie jednak owa funkcja zdecydowanie uratowała Bondowi życie, pozwalając mu śledzić poczynania wrogów na bieżąco. Inny Seiko - Golden Tuna - był zaś wyjątkowo odporny na wstrząsy, ciśnienie i temperaturę. Nie raz przydało się to Bondowi w ekstremalnych warunkach misji.

Niektóre modele zegarków Bonda pełniły kluczowe fabularne funkcje, ratując agentowi życie lub pomagając pokonać przeciwników.

Jednak zdecydowanie najsłynniejszym zegarkiem Bond zegarek jest wspomniana już Omega Seamaster z "GoldenEye". W filmie zegarek posiadał... ładunek wybuchowy o niewielkiej sile rażenia. Bond wykorzystał go, by wysadzić blokadę w drzwiach i uciec ze schowka, w którym zamknęli go wrogowie.

To tylko wybrane przykłady pokazujące, jak istotną role w filmach o Bondzie odgrywały jego zegarki. Były one zarówno eleganckimi dodatkami do stroju, ale też niejednokrotnie ratowały agentowi 007 życie. Można więc śmiało powiedzieć, że zegarki Bonda mają... licencję na zabijanie stereotypów o zwykłych czasomierzach.

Gdzie kupić zegarek Jamesa Bonda

Choć oryginalne zegarki noszone przez Jamesa Bonda to dziś prawdziwe perełki kolekcjonerskie, wiele z tych marek i modeli nadal znajdziemy na rynku. Można więc, przynajmniej w pewnym stopniu, wcielić się w agenta 007 i mieć podobny zegarek na ręku.

Oczywiście, jeśli chodzi o klasyczne już modele, poszukiwania warto zacząć od aukcji internetowych. Tam bowiem od czasu do czasu pojawiają się na sprzedaż oryginalne zegarki z planów filmowych serii o Jamesie Bondzie. Jednak trzeba liczyć się z astronomicznymi cenami rzędu nawet kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych.

Znacznie przystępniejsze cenowo będą tzw. reedycje, czyli współczesne odpowiedniki dawniejszych modeli Bondowskich zegarków. Tu pole manewru jest spore - od "budżetowego" Seiko, po Rolexy i Omegi z wyższej półki.

Prezenty dla fanów przygód Agenta

Na koniec warto dodać, że zegarki z serii o Jamesie Bondzie to także świetny prezent dla fana tych filmów. Niektóre reedycje dawnych modeli, to nadal dość kosztowne propozycje - jednak znajdziemy też tańsze modele "inspirowane Bondem".

W ten sposób każdy fan przygód agenta 007 będzie mógł nosić na ręce "prawie" oryginalny zegarek Bond zegarek. Choćby w ten symboliczny sposób, będzie mógł poczuć się jak prawdziwy James Bond - tajny agent Jej Królewskiej Mości z licencją na zabijanie nudy!

Podsumowanie

Zegarki odgrywały kluczową rolę w filmach o Jamesie Bondzie, niejednokrotnie ratując agentowi 007 życie. Wielokrotnie były też eleganckim uzupełnieniem stroju Bonda, podkreślającym jego klasę i styl. Na przestrzeni ponad 20 filmów, na nadgarstku agenta pojawiło się kilkanaście legendarnych już modeli takich marek, jak Rolex, Omega, Breitling czy Seiko.

Do absolutnej czołówki najsłynniejszych zegarków Bonda zaliczyć można Omegę Seamaster z "GoldenEye", Breitling Top Time z "Licencji na zabijanie" oraz Rolex Submariner również z tego filmu. Wszystkie trzy modele odegrały kluczową fabularną funkcję, ratując agentowi 007 życie w newralgicznych momentach akcji.

Co istotne, wiele z tych historycznych już zegarków Bond zegarek doczekało się reedycji. Dzięki temu fani przygód agenta Jej Królewskiej Mości również mogą, przynajmniej w pewnym stopniu, wcielić się wpostać kultowego już Bonda. A jak wiemy, jego zegarki zawsze miały... licencję na zabijanie nudy i stereotypów!

Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył nieco historię modeli zegarków, które towarzyszyły agentowi 007 na ekranie. To nie tylko ciekawostka dla fana, ale szansa wcielenia się w jedną z najbardziej kultowych postaci w historii kina.

Najczęstsze pytania

W pierwszym filmie o Jamesie Bondzie pt. "Doktor No" agent 007 nosił na ręku zegarek marki Rolex. Był to konkretnie model Rolex Submariner 6538.

Bez wątpienia najdłuższą historię współpracy z serią o Jamesie Bondzie ma marka Omega. Stworzyła dla agenta wiele specjalnych modeli, które ratowały mu życie.

Ceny oryginalnych zegarków noszonych niegdyś przez Jamesa Bonda na planach filmowych, na aukcjach osiągają zawrotne kwoty nawet kilkuset tysięcy dolarów.

Tak, wiele marek zegarków noszonych w filmach przez Bonda, wypuściło na rynek reedycje swoich dawnych modeli. Są one tańsze i łatwiej dostępne niż oryginały.

Tak, część modeli było wyposażonych w szereg bajecznych wręcz gadżetów i specjalnych funkcji. Niejednokrotnie uratowały one życie lub misję agenta 007.

5 Podobnych Artykułów

  1. Moda męska lata 60 - Garnitury i trendy
  2. Imiona męskie: Znaczenie Borysa, Janusza i Marka
  3. Fryzury średnie cieniowane - propozycje i inspiracje
  4. Buty do spódnicy midi - Wybierz idealny model
  5. Gwiazdy Hollywood - Przebrania w stylu Hollywood
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Oktawia Jasińska
Oktawia Jasińska

Jestem nauczycielką w przedszkolu. Dzielę się na blogu pomysłami na zajęcia i zabawy z dziećmi wykorzystujące popularne zabawki - klocki, puzzle czy zestawy tematyczne. Opowiadam, jak pobudzać kreatywność i wyobraźnię przedszkolaków poprzez interaktywne zabawy. Przedstawiam też opinie na temat różnych zabawek edukacyjnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły