Obrazy Friedricha – Obrazy Caspara Davida Friedricha

Obrazy Friedricha – Obrazy Caspara Davida Friedricha
Autor Oktawia Jasińska
Oktawia Jasińska23.12.2023 | 6 min.

Friedrich obrazy to dzieła wybitnego niemieckiego malarza epoki romantyzmu - Caspara Davida Friedricha.

Kluczowe wnioski:
 • Friedrich specjalizował się w romantycznych, symbolicznych pejzażach - często przedstawiał góry, morze, zachody słońca.
 • Jego obrazy cechuje nostalgia, tęsknota za nieskończonością i mistycyzm - poszukiwanie sacrum w naturze.
 • Najsłynniejsze prace Friedricha to m.in. "Wędrowiec nad morzem mgły", "Klif Kreidefelsen na Rugii".
 • Styl malarza miał ogromny wpływ na późniejszych artystów - impresjonistów, symbolistów i ekspresjonistów.
 • Obrazy odzwierciedlają fascynację Friedricha filozofią i poezją - są pełne głębokich przesłań.

Friedricha pejzaże romantyczne i symboliczne

Caspar David Friedrich był niemieckim malarzem epoki romantyzmu, którego twórczość koncentrowała się głównie na pejzażach. Jego obrazy odzwierciedlają charakterystyczne dla romantyzmu fascynacje naturą, irracjonalizmem i emocjami.

Friedrich malował przede wszystkim pejzaże górskie, nadmorskie oraz leśne, ukazując piękno i wzniosłość krajobrazów północnych Niemiec. Częstym motywem jego obrazów były skaliste urwiska, bezkresne połacie morza i jezior, tajemnicze lasy oraz zachody słońca.

Pejzażom Friedricha przyświeca nastrój melancholii, zadumy i tęsknoty za nieskończonością. Ukazane krajobrazy mają symboliczny, metafizyczny wymiar - są próbą przedstawienia duchowych przeżyć człowieka oraz jego związku z boskością.

Motywy religijne i mistyczne

W wielu obrazach Caspara Davida Friedricha, obok piękna natury, pojawiają się również motywy religijne i mistyczne. Malarz był głęboko wierzący i poszukiwał sacrum w otaczającym go świecie.

Postacie ludzkie występujące w jego pejzażach są zwykle samotnymi, kontemplującymi naturę wędrowcami lub mnichami. Ukazują one duchową więź człowieka z boską naturą i jej stwórcą.

Wpływ Friedricha na malarstwo krajobrazowe

Caspar David Friedrich wywarł ogromny wpływ na rozwój malarstwa krajobrazowego w XIX i XX wieku. Jego styl stał się inspiracją dla wielu innych artystów.

Przede wszystkim to właśnie Friedrich stworzył kanon malarstwa pejzażowego epoki romantyzmu, które charakteryzuje się specyficznym nastrojem, wzniosłością i duchowością. Jego uduchowione, symboliczne ujęcie natury zyskało wielu naśladowców.

Ponadto zastosowana przez Friedricha technika przedstawiania pejzażu z lotu ptaka oraz malowania mgieł, chmur i efektów atmosferycznych zainspirowała impresjonistów.

Prekursor symbolizmu i ekspresjonizmu

Twórczość niemieckiego romantyka zapoczątkowała również rozwój symbolizmu i ekspresjonizmu w sztuce. Jego obrazy, nasycone głęboką symboliką i ekspresją uczuć, były zwiastunem tych kierunków.

Motywy samotnych, zagubionych w bezkresnej naturze postaci ludzkich, ukazanych w specyficzny, nierealistyczny sposób, stały się inspiracją dla Edvarda Muncha i wielu innych ekspresjonistów.

Najsłynniejsze dzieła malarza Friedrichamalarza Friedricha

Do najbardziej znanych obrazów namalowanych przez Caspara Davida Friedricha należą:

 • "Wędrowiec nad morzem mgły" - samotna postać mężczyzny stojącego na szczycie skały, wpatrzonego w bezkresną mgłę nad morzem,
 • "Klif Kreidefelsen na Rugii" - stromy nadmorski klif na wyspie Rugia,
 • "Zima" - surowy, zaśnieżony krajobraz górski,
 • "Klasztor nad Bałtykiem" - gotycki klasztor położony na skale nad morzem,
 • "Dwie kobiety wpatrzone w księżyc" - dwie postacie podziwiające nocne niebo.

Obrazy te należą do kanonu malarstwa epoki romantyzmu i są prezentowane w najważniejszych muzeach sztuki na całym świecie.

Filozofia i mistycyzm obrazów Friedricha

Obrazy Friedricha – Obrazy Caspara Davida Friedricha

Caspar David Friedrich był nie tylko utalentowanym malarzem, ale również filozofem i mistykiem. Jego dzieła są głęboko osadzone w ideach epoki oraz osobistych przekonaniach artysty.

Motyw samotnego wędrowca kontemplującego naturę nawiązuje do ówczesnej filozofii natury, według której obcowanie z dziką, pierwotną przyrodą prowadzi do głębszego poznania samego siebie i sacrum.

Ukazywanie wspaniałości i ogromu krajobrazów ziemskich miało wywoływać u odbiorcy uczucie grozy i podziwu dla potęgi Stwórcy. Friedrich sięgał więc do idei wzniosłości.

Nie kopiuję tego, co widzę przed sobą w naturze. Ale posługuję się nią jedynie, by wyrazić to, co się we mnie porusza. - Caspar David Friedrich

Powyższy cytat dobrze oddaje istotę twórczości niemieckiego romantyka - jego obrazy to przede wszystkim odzwierciedlenie wewnętrznych przeżyć i duchowych poszukiwań artysty.

Friedrich mistrzem pejzażu górskiego

Jednym z ulubionych motywów prac Caspara Davida Friedricha były góry. Ten symbol wolności i wzniosłości artysta uwiecznił na wielu obrazach, ukazując je z różnych perspektyw.

Czasem góry stanowią tylko niewyraźną, mglistą kulisę w tle pejzażu. Kiedy indziej zaś wypełniają całe pole widzenia - potężne, skaliste szczyty wznoszą się ku niebu lub odbijają się w tafli jeziora.

Friedrich z mistrzostwem oddawał rzeźbę górskich łańcuchów, grę światła na ich zboczach oraz ulotność unoszących się wokół szczytów chmur. Był prekursorem alpejskiego pejzażu w malarstwie.

Tytuł obrazu Opis
"Zima" Zasypane śniegiem szczyty gór
"Klasztor nad Bałtykiem" Klasztor położony na wysokim, skalistym klifie

Duchowość w obrazach artysty FriedrichaFriedricha

W twórczości Caspara Davida Friedricha można doszukiwać się wpływów różnych systemów religijnych i filozoficznych. Niemniej jednak jego dzieła przede wszystkim oddają osobistą duchowość malarza.

Kontemplacyjne pejzaże z samotnymi postaciami zadumanymi nad pięknem i tajemniczością natury oddają głęboki związek Friedricha z naturą, którą uważał za boskie dzieło stworzenia.

Ponadto widać w nich fascynację artysty panteizmem - koncepcją utożsamiającą Boga z przyrodą. Według Friedricha cała rzeczywistość jest objawieniem boskości, a człowiek może doświadczać sacrum poprzez kontemplację piękna natury.

Podsumowanie

Caspar David Friedrich był wybitnym niemieckim malarzem epoki romantyzmu, który specjalizował się w pejzażach. Jego obrazy cechuje mistycyzm, melancholia i poszukiwanie sacrum w naturze. Częste motywy to góry, morze, zachody słońca oraz samotne postacie zadumane nad pięknem natury.

Najsłynniejsze dzieła Friedricha to m.in. "Wędrowiec nad morzem mgły", "Klasztor nad Bałtykiem" czy "Zima". Obrazy te stały się kanoniczne dla malarstwa romantycznego. Styl artysty miał też wpływ na późniejszych malarzy - impresjonistów i symbolistów.

Pejzaże Friedricha są głęboko osadzone w epoce oraz filozofii i mistycyzmie samego malarza. Przedstawiają one wewnętrzne przeżycia artysty i jego poszukiwania sacrum w naturze. Ukazują związek człowieka z boskością.

Caspar David Friedrich pozostaje jednym z najwybitniejszych malarzy swojej epoki. Jego pełne symboliki pejzaże wciąż zachwycają i inspirują kolejne pokolenia artystów oraz miłośników sztuki.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Moda męska lata 60 - Garnitury i trendy
 2. Stroje filmowe - Kostiumy filmowe - Przebrania z filmów
 3. Buty do spódnicy midi - Wybierz idealny model
 4. Polskie marki odzieży sportowej - Lista najlepszych marek
 5. Zegarek James Bond - Sprawdź modele Bonda
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Oktawia Jasińska
Oktawia Jasińska

Jestem nauczycielką w przedszkolu. Dzielę się na blogu pomysłami na zajęcia i zabawy z dziećmi wykorzystujące popularne zabawki - klocki, puzzle czy zestawy tematyczne. Opowiadam, jak pobudzać kreatywność i wyobraźnię przedszkolaków poprzez interaktywne zabawy. Przedstawiam też opinie na temat różnych zabawek edukacyjnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły