Moda w XVIII wieku - Najnowsze trendy i najpiękniejsze suknie

Moda w XVIII wieku - Najnowsze trendy i najpiękniejsze suknie
Autor Oktawia Jasińska
Oktawia Jasińska23.12.2023 | 7 min.

Moda w XVIII wieku charakteryzowała się przepychem i wyrafinowaniem. Był to okres rokoka, epoki przedrewolucyjnej Francji, która dyktowała trendy całej Europie.

Kluczowe wnioski:
 • Kobiety nosiły eleganckie, szerokie suknie z krynoliną.
 • Mężczyźni wybierali fraki i kamizelki w pastelowych kolorach.
 • Modne były peruki, pióra i wachlarze.
 • Malowano liczne portrety aristokracji w najnowszych kreacjach.
 • Wpływy francuskie dominowały we wszystkich aspektach mody XVIII wieku.

Moda w XVIII wieku - Suknie z krynoliną

Kobieca moda XVIII wieku zdominowana była przez szerokie, rozkloszowane suknie zszywane na szydełku z krynoliną. Był to okres rokoka, charakteryzujący się przepychem i wyrafinowaniem. Suknie sprawiały wrażenie lejących się kaskadami materiału, a ich szerokość podkreślała wysoki status społeczny właścicielki.

Podstawą kobiecej garderoby była koszula, halka wszywana w spódnicę oraz sam wierzchni strój. Ten ostatni składał się z żakietu, kamizelki i spódnicy lub sukni. Strój uzupełniały pończochy, trzewiki i różne ozdoby jak koronki czy wstążki.

Popularność sukien à la française

Najmodniejszym typem sukni była suknia à la française, zwana polską suknią dworską. Charakteryzowała się głębokim dekoltem, usztywnianym stanem i szeroką, fałdzistą spódnicą. Spódnice miały szerokość nawet do 2 metrów, a ich konstrukcja opierała się na sztywnych klatkach z różdżek krynoliny.

Ten typ sukni podkreślał talie wyżej niż naturalna, nadając sylwetce kształt litery X. Strój ten noszono zazwyczaj z elegancką fryzurą upiętą z lokami na czubku głowy oraz ozdobami z piór czy kwiatów. Najmodniej było mieć suknie szyte z drogich, jedwabnych tkanin i haftowane złotą nicią.

Wpływy z Francji na modę epoki

Moda XVIII wieku dyktowana była głównie przez arystokrację francuską. To właśnie z Paryża przychodziły najnowsze wieści o krojach sukien, fasonach peruk czy kolorach materiałów. Dla polskiej szlachty noszenie strojów à la française było oznaką przynależności do europejskiej elity.

Jednak nie tylko Polska czerpała inspirację z Francji. Również Rosja, Austria i inne kraje próbowały naśladować wykwintny styl francuskiego dworskiego życia. Stąd ogromne znaczenie Paryża jako najważniejszego centrum mody owego stulecia.

Wpływ kultury francuskiej

Oprócz mody, również inne aspekty francuskiej kultury zyskiwały popularność w całej Europie. Na dworach tańczono menueta i gawota, grano komedie Moliera, słuchano utworów Rameau. Język francuski stał się powszechnym językiem dyplomacji, a wykształcenie i dobre maniery były nieodłącznym elementem bycia człowiekiem światowym.

„Francuzi nadawali ton życiu elit w całej Europie. Ich język, strój i obyczaje stały się synonimem dobrego smaku.”

Nawet w kuchni dominowały francuskie potrawy, które zaczęły wypierać rodzime dania. Wszystko co francuskie było po prostu modne w XVIII wieku.

Kobieca elegancja XVIII-wiecznej mody

Kobieca moda epoki rokoka uosabiała wdzięk, lekkość i wytworność. Najważniejszy był kobiecy dekolt eksponowany przez głęboko wycięte suknie. Idealną sylwetkę podkreślał mocno ściągany, krótki stan pod biustem oraz szeroka, sztywna spódnica.

Do pełni elegancji potrzebne były odpowiednie dodatki. Popularne były długie rękawiczki sięgające ramienia, wachlarze z piór, a często nawet laski, które miały podkreślać dystyngowany wygląd damy. Nogi zakrywały pończochy z jedwabiu, a stopy obuwie na obcasach wysokości nawet kilkunastu centymetrów.

Fryzury i biżuteria

Nieodłącznym elementem stroju była peruka, często bardzo wysoka, ozdobiona kwiatami, wstążkami i piórami. Włosy układano w artystyczne konstrukcje przypominające dzieła architektury. Peruki z ludzkich włosów były drogie, więc zamożniejsze mieszczanki wolały zakładać bardziej przystępne cenowo peruki z końskiego włosia.

Do tego dochodziła jeszcze biżuteria - kolczyki, naszyjniki, bransoletki wykonane ze złota, emalii, bursztynu lub pereł. Im bogatsza dama, tym większa ilość ozdób na jej stroju. Ekstrawagancki wygląd był oznaką wysokiej pozycji społecznej.

Męska moda epoki rokoka - fraki i kamizelki

Moda w XVIII wieku - Najnowsze trendy i najpiękniejsze suknie

W przeciwieństwie do kobiecej, męska moda XVIII wieku cechowała się większą powściągliwością i prostotą fasonów. Najpopularniejszym ubraniem był frak zwany kontuszem, sięgający kolan lub kostek, zapinany na guziki, często w kolorze granatowym lub zielonym.

Mężczyźni nosili też kamizelki z jedwabiu, aksamitu lub brokatu, przeważnie w jasnych, pastelowych barwach. Spodnie były obcisłe, sięgające kostek, a buty na obcasach miały duże, kwadratowe noski i klamry.

 • Popularnym nakryciem głowy była trójgraniasta rogatywka lub kapelusz z szerokim rondem.
 • Mężczyźni równie często jak kobiety nosili peruki oraz muszkę na szyi.

Mimo skromniejszej ornamentyki, strój męski także odzwierciedlał status majątkowy właściciela. Im bogatszy i ważniejszy arystokrata, tym droższe materiały z jakich szyto jego ubrania.

Kobiety Mężczyźni
Suknie z krynoliny Fraki
Głębokie dekolty Kamizelki
Peruki z piórami Rogaatywki

Fryzury i dodatki popularne w XVIII w.

Oprócz sukien, ogromne znaczenie w XVIII-wiecznej modzie miały fryzury i dodatki do stroju. Wspomniane już peruki stawały się coraz bardziej wyszukane i skomplikowane w budowie. Często przypominały monumentalne dzieła architektury.

Do tego dochodziły pióra, wstążki, sztuczne kwiaty i inne ozdoby wplecione w burzę loków. Im wyższa i bardziej ozdobna była fryzura, tym lepiej świadczyło to o domniemanym szyku i randze damy.

Podobnie było z dodatkami jak wachlarze, torebki czy laski. Były one nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim miały podkreślać status społeczny i majątek właścicielki. Stąd pojawiły się nawet miniaturowe wersje tych akcesoriów noszone jedynie dla ozdoby.

Piękne portrety w modnych sukniach z epoki

Wspaniałym odzwierciedleniem mody XVIII wieku są liczne portrety arystokracji wykonane w tym okresie Metodą olejną, temperą lub pastelem malowano wizerunki królów, książąt i innych możnych w ich reprezentacyjnych strojach. Dzieła te doskonale oddają charakterystyczne cechy epoki.

Przedstawienia dam ukazują bogato zdobione suknie à la française z szerokimi spódnicami, głębokimi dekoltami i niezbędnymi dodatkami typu wachlarze czy kwiaty we włosach. Męskie konterfekty cechują się większą prostotą, ale również podkreślają status modela poprzez drogie materiały i fasony ubrań.

Te osiemnastowieczne portrety pozwalają nam z bliska przyjrzeć się ówczesnej modzie, która tak mocno akcentowała wyższość i prestiż wyższych sfer. Stroje te świetnie oddają charakter epoki rokoko - wytwornej, choć nieco przesadnej w swojej wystawności i przepychu.

Podsumowanie

Moda kobieca XVIII wieku cechowała się przepychem, mając swe źródło w stylu arystokracji francuskiej. Kobiety nosiły szerokie suknie z XVIII wieku zszywane na szydełku z krynoliną, z głębokimi dekoltami i ściąganymi taliami. Dopełniały je misternie ułożone peruki, pióra i biżuteria.

Męska moda była skromniejsza, bazując na prostych fasonach fraków, kamizelek i spodni. Jednak i w tym przypadku strój miał akcentować prestiż noszącego. Ogólnie cała ówczesna moda miała podkreślać status społeczny i majątek.

Francuskie wpływy objęły nie tylko strój, ale też inne sfery kultury, jak tańce, literatura czy kuchnia. Wszystko co francuskie było uważane za wytworne i warte naśladowania. Stąd dominacja stylu z Paryża w modzie XVIII wieku w całej Europie.

liczne portrety z epoki doskonale oddają charakterystyczne cechy strojów, fryzur i dodatków noszonych przez możnych. Pozwalają one z bliska przyjrzeć się barwnej epoce rokoka, kiedy to ludzie wręcz ostentacyjnie obnosili się ze swoim majątkiem i pozycją.

Najczęstsze pytania

Kobiety nosiły przeważnie szerokie suknie à la française zszywane na szydełku z krynoliną. Miały one głębokie dekolty, ściągany stan pod biustem i bardzo szerokie, sztywne spódnice.

Popularne były bardzo wysokie, misternie konstruowane peruki, często przypominające wręcz dzieła architektury. Fryzury zdobiły pióra, wstążki, sztuczne kwiaty i inne ozdoby.

Głównie to arystokracja francuska dyktowała trendy nie tylko w modzie, ale też tańcu, literaturze czy kuchni. Wszystko co francuskie uważano wtedy za wytworne i warte naśladowania.

Męska moda opierała się na prostym kroju fraków, kamizelek, spodni i butów na obcasach. Mężczyźni nosili też rogatywki, peruki i muszki. Strój miał podkreślać status społeczny.

Niezbędne były rękawiczki, wachlarze, laski, a przede wszystkim bogata biżuteria - kolczyki, naszyjniki, bransoletki ze złota, pereł czy bursztynu. Im droższe dodatki, tym lepiej.

5 Podobnych Artykułów

 1. Moda męska lata 60 - Garnitury i trendy
 2. Dwójka Mieczy w tarocie - odkryj jej przesłanie
 3. Imiona męskie: Znaczenie Borysa, Janusza i Marka
 4. Stroje filmowe - Kostiumy filmowe - Przebrania z filmów
 5. Torebka Bottega Veneta - Najnowsze trendy i modele dostępne online
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Oktawia Jasińska
Oktawia Jasińska

Jestem nauczycielką w przedszkolu. Dzielę się na blogu pomysłami na zajęcia i zabawy z dziećmi wykorzystujące popularne zabawki - klocki, puzzle czy zestawy tematyczne. Opowiadam, jak pobudzać kreatywność i wyobraźnię przedszkolaków poprzez interaktywne zabawy. Przedstawiam też opinie na temat różnych zabawek edukacyjnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły