Kafelki gorseciki to wyjątkowe płytki ceramiczne produkowane w Polsce w okresie międzywojennym. Charakteryzują się niezwykle barwną, kwiatową ornamentyką, nawiązującą do sztuki ludowej. Zostały stworzone specjalnie z myślą o wykańczaniu wnętrz w wiejskich domach, ale szybko zdobyły popularność także w miastach.
Kluczowe wnioski:- Kafelki gorseciki to oryginalny, polski wzór płytek z lat 30. XX wieku.
- Wyróżniają się charakterystycznymi, jaskrawymi barwami i kwiatowymi motywami.
- Były chętnie stosowane do dekoracji kuchni, łazienek i sieni.
- Dziś cenione przez kolekcjonerów i miłośników vintage.
- W artykule przedstawiamy ofertę tych niezwykłych płytek.
Kafelki gorseciki z lat 30
Kafelki gorseciki to wyjątkowe płytki ceramiczne, które produkowano w Polsce w okresie międzywojennym, czyli w latach 1918-1939. Nazwa "gorseciki" pochodzi od Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie mieściła się jedna z największych fabryk tych płytek.
Charakteryzują się niezwykle barwną, kwiatową ornamentyką zaczerpniętą z ludowej sztuki dekoracyjnej. Projektanci czerpali inspiracje z haftów, wycinanek czy malarstwa na szkle. Dzięki temu każda płytka jest niepowtarzalna i oryginalna.
Początkowo kafelki gorseciki produkowano głównie z myślą o wiejskich domach i zagrodach. Jednak w latach 30. XX wieku rozpoczęły swoją podbój miast, zdobywając popularność w modernistycznych willach i kamienicach.
Dekorowano nimi wnętrza kuchni, łazienek, sieni, a czasem nawet salonów. Każda posesja miała inny, niepowtarzalny wzór. Dzięki temu stały się one swego rodzaju wizytówką domu i jego mieszkańców.
Kafelki gorseciki oferowane w kolekcjach
Kafelki gorseciki można jeszcze dziś kupić w sklepach z płytkami lub wyposażeniem wnętrz. Jednak najczęściej oferowane są w limitowanych seriach kolekcjonerskich.
Takie kolekcje przygotowują specjalnie producenci ceramicznych płytek, którzy postanowili reaktywować produkcję tych historycznych wzorów. Obejmują one zazwyczaj kilka podstawowych motywów, które najbardziej kojarzą się z gorsecikami.
Gdzie można kupić kolekcje gorsecików?
Kolekcje płytek inspirowanych tradycyjnymi gorsecikami dostępne są między innymi w:
- sklepach budowlanych i wykończeniowych
- salonach wyposażenia wnętrz
- hurtowniach materiałów wykończeniowych.
Warto też szukać ich w sklepach internetowych - często mają bogatszą ofertę niż tradycyjne punkty sprzedaży.
Kafelki gorseciki w różnych wzorach i kolorach
Klasyczne kafelki gorseciki cechuje przede wszystkim niezwykle jaskrawa, wręcz "krzykliwa" kolorystyka. Typowe barwy to czerwień, zieleń, żółć, błękit i fiolet.
Często łączono ze sobą kontrastowe odcienie, tworząc mocne, wyraziste kompozycje. Dekoracja najczęściej przedstawiała kwiaty, liście, gałązki, a czasem zwierzęta czy scenki rodzajowe.
Współczesne kolekcje nawiązują do tych historycznych wzorów, jednak oprócz tradycyjnych barw pojawiają się także pastele, beże i szarości. Projektanci starają się zachować zarówno klimat, jak i funkcjonalność tych niezwykłych płytek.
Najpopularniejsze motywy
Do najbardziej rozpoznawalnych i poszukiwanych wzorów klasycznych gorsecików należą między innymi:
kwiaty polne | tulipany |
liście dębu | gałązki drzew owocowych |
Te i wiele innych, mniej znanych motywów, można odnaleźć w limitowanych seriach kolekcjonerskich.
Gdzie kupić oryginalne kafelki gorseciki?
Prawdziwe, oryginalne kafelki gorseciki z lat 30. XX wieku niezwykle trudno dziś znaleźć. Zostało ich już bardzo niewiele, są więc poszukiwanym towarem kolekcjonerskim.
Jeśli chcemy mieć w swoim domu autentyczne, międzywojenne gorseciki, musimy liczyć się z koniecznością przeszukania antykwariatów, targów staroci i aukcji internetowych.
Za jedną sztukę oryginalnej płytki trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych. Komplet kilkunastu takich kafelków to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.
Oryginalne kafelki z okresu międzywojennego to dziś nie lada gratka dla kolekcjonerów i miłośników art déco. Ich ceny windują w górę moda i sentyment do lat 20. i 30.
Jak zamówić kafelki gorseciki przez internet?
Obecnie najłatwiej zamówić kafelki w stylu gorsecików za pośrednictwem sklepów internetowych. Są one dostępne non stop, a ich asortyment zmienia się znacznie wolniej niż w tradycyjnych punktach sprzedaży.
Wystarczy wejść na stronę wybranego sklepu, wybrać interesującą nas kolekcję i model płytek, podać ich ilość, rozmiar oraz ewentualnie kolor, a następnie sfinalizować zakup.
Kafelki zostaną do nas dostarczone za pośrednictwem firmy kurierskiej lub poczty. Nie musimy nigdzie jeździć, wystarczy poczekać na przesyłkę we wskazanym terminie dostawy.
Kafelki gorseciki - historia i ciekawostki
Gorseciki płytki produkowano w Polsce już od drugiej połowy XIX wieku, jednak ich złoty okres przypada na lata 1918-1939. W okresie międzywojennym powstawało kilkanaście fabryk płytek w Gorzowie Wlkp., Katowicach, Chełmie Lubelskim, Strykowie i innych miejscowościach.
Niektóre z tych zakładów istnieją do dziś, jednak specjalizują się raczej w nowoczesnych wzorach i technologiach. Tradycyjne płytki gorseciki z trudem torują sobie drogę na rynek, choć w ostatnich latach widoczne jest ożywienie zainteresowania tymi historycznymi motywami.
W okresie PRL produkcja płytek kwiatowych zanikła niemal całkowicie. W modzie były raczej chłodne odcienie zieleni, niebieskiego i popielatego. Dopiero po 1989 roku kafelki gorseciki znów zaczęły wracać do łask.
Dziś cieszą się one niesłabnącą popularnością wśród miłośników stylu retro i vintage. Coraz więcej osób decyduje się ozdobić nimi swoje wnętrza - zarówno nowoczesne, jak i utrzymane w klasycznym stylu.
Podsumowanie
Kafelki gorseciki to wyjątkowe płytki ceramiczne produkowane w Polsce w okresie międzywojennym. Dzięki barwnej, kwiatowej ornamentyce i nawiązaniom do ludowej sztuki zdobyły popularność zarówno na wsi, jak i w miastach. Do dziś są poszukiwanym elementem wystroju wnętrz w stylu vintage.
Choć trudno już trafić na oryginalne gorseciki płytki sprzed kilkudziesięciu lat, to nadal produkowane są ich nowe interpretacje i wariacje. Limitowane kolekcje wzorów z lat 20. i 30. XX wieku regularnie pojawiają się w ofercie producentów i sprzedawców płytek.
Płytki gorseciki rozpoznaje się po jaskrawych, kontrastowych barwach i motywach roślinnych - szczególnie kwiatów polnych. Nowoczesne projekty często łagodzą "krzykliwą" kolorystykę, wprowadzając pastele i stonowane odcienie. Niezmiennie jednak oddają klimat tamtych czasów.
Artykuł przybliża historię i ciekawostki na temat kafelków gorsecików z lat 30. oraz prezentuje współczesną ofertę tych niezwykłych wzorów, które na dobre wróciły do łask i z powodzeniem zdobią współczesne wnętrza w retrosrtylu.