Kafelki i płytki gorseciki z lat 30 - Oferta kolekcji i wzorów

Kafelki i płytki gorseciki z lat 30 - Oferta kolekcji i wzorów
Autor Oktawia Jasińska
Oktawia Jasińska23.12.2023 | 6 min.

Kafelki gorseciki to wyjątkowe płytki ceramiczne produkowane w Polsce w okresie międzywojennym. Charakteryzują się niezwykle barwną, kwiatową ornamentyką, nawiązującą do sztuki ludowej. Zostały stworzone specjalnie z myślą o wykańczaniu wnętrz w wiejskich domach, ale szybko zdobyły popularność także w miastach.

Kluczowe wnioski:
 • Kafelki gorseciki to oryginalny, polski wzór płytek z lat 30. XX wieku.
 • Wyróżniają się charakterystycznymi, jaskrawymi barwami i kwiatowymi motywami.
 • Były chętnie stosowane do dekoracji kuchni, łazienek i sieni.
 • Dziś cenione przez kolekcjonerów i miłośników vintage.
 • W artykule przedstawiamy ofertę tych niezwykłych płytek.

Kafelki gorseciki z lat 30

Kafelki gorseciki to wyjątkowe płytki ceramiczne, które produkowano w Polsce w okresie międzywojennym, czyli w latach 1918-1939. Nazwa "gorseciki" pochodzi od Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie mieściła się jedna z największych fabryk tych płytek.

Charakteryzują się niezwykle barwną, kwiatową ornamentyką zaczerpniętą z ludowej sztuki dekoracyjnej. Projektanci czerpali inspiracje z haftów, wycinanek czy malarstwa na szkle. Dzięki temu każda płytka jest niepowtarzalna i oryginalna.

Początkowo kafelki gorseciki produkowano głównie z myślą o wiejskich domach i zagrodach. Jednak w latach 30. XX wieku rozpoczęły swoją podbój miast, zdobywając popularność w modernistycznych willach i kamienicach.

Dekorowano nimi wnętrza kuchni, łazienek, sieni, a czasem nawet salonów. Każda posesja miała inny, niepowtarzalny wzór. Dzięki temu stały się one swego rodzaju wizytówką domu i jego mieszkańców.

Kafelki gorseciki oferowane w kolekcjach

Kafelki gorseciki można jeszcze dziś kupić w sklepach z płytkami lub wyposażeniem wnętrz. Jednak najczęściej oferowane są w limitowanych seriach kolekcjonerskich.

Takie kolekcje przygotowują specjalnie producenci ceramicznych płytek, którzy postanowili reaktywować produkcję tych historycznych wzorów. Obejmują one zazwyczaj kilka podstawowych motywów, które najbardziej kojarzą się z gorsecikami.

Gdzie można kupić kolekcje gorsecików?

Kolekcje płytek inspirowanych tradycyjnymi gorsecikami dostępne są między innymi w:

 • sklepach budowlanych i wykończeniowych
 • salonach wyposażenia wnętrz
 • hurtowniach materiałów wykończeniowych.

Warto też szukać ich w sklepach internetowych - często mają bogatszą ofertę niż tradycyjne punkty sprzedaży.

Kafelki gorseciki w różnych wzorach i kolorach

Klasyczne kafelki gorseciki cechuje przede wszystkim niezwykle jaskrawa, wręcz "krzykliwa" kolorystyka. Typowe barwy to czerwień, zieleń, żółć, błękit i fiolet.

Często łączono ze sobą kontrastowe odcienie, tworząc mocne, wyraziste kompozycje. Dekoracja najczęściej przedstawiała kwiaty, liście, gałązki, a czasem zwierzęta czy scenki rodzajowe.

Współczesne kolekcje nawiązują do tych historycznych wzorów, jednak oprócz tradycyjnych barw pojawiają się także pastele, beże i szarości. Projektanci starają się zachować zarówno klimat, jak i funkcjonalność tych niezwykłych płytek.

Najpopularniejsze motywy

Do najbardziej rozpoznawalnych i poszukiwanych wzorów klasycznych gorsecików należą między innymi:

kwiaty polne tulipany
liście dębu gałązki drzew owocowych

Te i wiele innych, mniej znanych motywów, można odnaleźć w limitowanych seriach kolekcjonerskich.

Gdzie kupić oryginalne kafelki gorseciki?

Kafelki i płytki gorseciki z lat 30 - Oferta kolekcji i wzorów

Prawdziwe, oryginalne kafelki gorseciki z lat 30. XX wieku niezwykle trudno dziś znaleźć. Zostało ich już bardzo niewiele, są więc poszukiwanym towarem kolekcjonerskim.

Jeśli chcemy mieć w swoim domu autentyczne, międzywojenne gorseciki, musimy liczyć się z koniecznością przeszukania antykwariatów, targów staroci i aukcji internetowych.

Za jedną sztukę oryginalnej płytki trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych. Komplet kilkunastu takich kafelków to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Oryginalne kafelki z okresu międzywojennego to dziś nie lada gratka dla kolekcjonerów i miłośników art déco. Ich ceny windują w górę moda i sentyment do lat 20. i 30.

Jak zamówić kafelki gorseciki przez internet?

Obecnie najłatwiej zamówić kafelki w stylu gorsecików za pośrednictwem sklepów internetowych. Są one dostępne non stop, a ich asortyment zmienia się znacznie wolniej niż w tradycyjnych punktach sprzedaży.

Wystarczy wejść na stronę wybranego sklepu, wybrać interesującą nas kolekcję i model płytek, podać ich ilość, rozmiar oraz ewentualnie kolor, a następnie sfinalizować zakup.

Kafelki zostaną do nas dostarczone za pośrednictwem firmy kurierskiej lub poczty. Nie musimy nigdzie jeździć, wystarczy poczekać na przesyłkę we wskazanym terminie dostawy.

Kafelki gorseciki - historia i ciekawostki

Gorseciki płytki produkowano w Polsce już od drugiej połowy XIX wieku, jednak ich złoty okres przypada na lata 1918-1939. W okresie międzywojennym powstawało kilkanaście fabryk płytek w Gorzowie Wlkp., Katowicach, Chełmie Lubelskim, Strykowie i innych miejscowościach.

Niektóre z tych zakładów istnieją do dziś, jednak specjalizują się raczej w nowoczesnych wzorach i technologiach. Tradycyjne płytki gorseciki z trudem torują sobie drogę na rynek, choć w ostatnich latach widoczne jest ożywienie zainteresowania tymi historycznymi motywami.

W okresie PRL produkcja płytek kwiatowych zanikła niemal całkowicie. W modzie były raczej chłodne odcienie zieleni, niebieskiego i popielatego. Dopiero po 1989 roku kafelki gorseciki znów zaczęły wracać do łask.

Dziś cieszą się one niesłabnącą popularnością wśród miłośników stylu retro i vintage. Coraz więcej osób decyduje się ozdobić nimi swoje wnętrza - zarówno nowoczesne, jak i utrzymane w klasycznym stylu.

Podsumowanie

Kafelki gorseciki to wyjątkowe płytki ceramiczne produkowane w Polsce w okresie międzywojennym. Dzięki barwnej, kwiatowej ornamentyce i nawiązaniom do ludowej sztuki zdobyły popularność zarówno na wsi, jak i w miastach. Do dziś są poszukiwanym elementem wystroju wnętrz w stylu vintage.

Choć trudno już trafić na oryginalne gorseciki płytki sprzed kilkudziesięciu lat, to nadal produkowane są ich nowe interpretacje i wariacje. Limitowane kolekcje wzorów z lat 20. i 30. XX wieku regularnie pojawiają się w ofercie producentów i sprzedawców płytek.

Płytki gorseciki rozpoznaje się po jaskrawych, kontrastowych barwach i motywach roślinnych - szczególnie kwiatów polnych. Nowoczesne projekty często łagodzą "krzykliwą" kolorystykę, wprowadzając pastele i stonowane odcienie. Niezmiennie jednak oddają klimat tamtych czasów.

Artykuł przybliża historię i ciekawostki na temat kafelków gorsecików z lat 30. oraz prezentuje współczesną ofertę tych niezwykłych wzorów, które na dobre wróciły do łask i z powodzeniem zdobią współczesne wnętrza w retrosrtylu.

5 Podobnych Artykułów

 1. Moda męska lata 60 - Garnitury i trendy
 2. Dwójka Mieczy w tarocie - odkryj jej przesłanie
 3. Imiona męskie: Znaczenie Borysa, Janusza i Marka
 4. Fryzury średnie cieniowane - propozycje i inspiracje
 5. Buty do spódnicy midi - Wybierz idealny model
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Oktawia Jasińska
Oktawia Jasińska

Jestem nauczycielką w przedszkolu. Dzielę się na blogu pomysłami na zajęcia i zabawy z dziećmi wykorzystujące popularne zabawki - klocki, puzzle czy zestawy tematyczne. Opowiadam, jak pobudzać kreatywność i wyobraźnię przedszkolaków poprzez interaktywne zabawy. Przedstawiam też opinie na temat różnych zabawek edukacyjnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły